Maailmalta palannut Tommi Vuorinen on asettunut Pihtiputaalle. Hän osti Takkatupa-nimisen pysähdyspaikan ja vaihtoi sen nimeksi Mummola (Pihtiputaan kuuluisa mummo, tiedäthän?). Poikkesin Takkatupa/Mummolaan heinäkuun puolivälissä.
![]() |
Mummola näkyy vielä aiemmalla nimellä Takkatupa. |
Mummola sijaitsee Jyväskylä-Oulu valtatie 4:n varrella. Kyltin mukaan Jyväskylään on 133 kilometriä, Ouluun 204 kilometriä. Ollaan kaukana kaikesta. Ja se sopii Tommille hyvin, sillä hän on luontoihminen henkeen ja vereen. Krypto- ja verkostohommat voivat olla teatteria tai halua vaurastua keinoista piittaamatta, mutta metsässä samoilemisen suhteen Tommi on aito ja rehellinen.
![]() |
Mummolan tiski. |
Vuorisen into rakentaa Mummolan ympärille erilaista luonto- ja matkailutapahtumaa tulee Pihtiputaalle tarpeeseen. Wikipedian mukaan kunnan asukasluku on noin 4000 ja ollut tasaisessa laskussa vuodesta 1980 lähtien (silloin yli 6000 asukasta). Kaikki yrittäminen on tervetullutta.
Pysähtyessäni Mummolaan isäntä itse sattui olemaan paikalla ja kertoi auliisti suunnitelmistaan. Mummola on iso ruokapaikka, erikoisuudeksi on hankittu iso joukko keinutuoleja. Eri kokoisia tiloja on koristeltu luontoaiheilla, kuten hirvensarvilla ja suurella hauella. Takapihalla on joukko eläimiä.
![]() |
Mummolan kokoushuone on koristeltu luontoaihein. |
Tommi on markkinamies henkeen ja vereen. Hän esitteli puista arkkua, jossa halukkaat voivat kuvauttaa itsensä, mikäli kestävät huumoria.
![]() |
Haluatko kuvauttaa itsesi ruumisarkussa? |
Toinen hanke oli rakentaa kotkanpesä, jossa parit voivat "rengastaa" toisensa ja kuvata tapahtuman.
![]() |
Vaarin tuvassa on rekvisiittana puusta veistetty kotka sekä lainassa oleva karhun kallo (uusia ei saa käyttää). |
Mummola-brändiä tullaan laajentamaan myös matkailuun lähiseudun koululla.
Esiteltyään innokkaasti ideoitaan istuimme Tommin kanssa alas ja puhuttiin myös Onecoinista (tai Onesta, kuten hän nykyään korostaa).
Olen yli 10 vuotta varoittanut ihmisiä Onecoin-huijauksesta ja kritisoinut Tommin mainospuheita. Poliisi ei kuitenkaan kiinnostunut asiasta ja äskettäin se lopetti tutkinnan myös muodollisesti. Viranomaisten mielestä Tommi on nyt puhdas mies, eivätkä minun kommenttini vaikuta enää mihinkään. Onecoin-toiminta näyttää hiipuneen lopullisesti.
Tommi itse ja muut toiveikkaat odottavat, josko heidän suurella kolikkopotillaan olisi joskus arvoa. Virallisen selityksen mukaan One odottaa nyt EU-markkinoilla vaadittavaa MiCA-lisenssiä. Mutta kuka sitä hakisi, kun toiminta ainakin Euroopassa näyttää kuihtuneen kokonaan? Siihen Tommi ei antanut selvää vastausta.
Tommin kommentit vanhoista tapahtumista olivat tuttuja vuosien varrelta: kaikki tehtiin oikein ja valuuttaan uskottiin, epärehelliset henkilöt on tuomittu, mitään väärää ei tapahtunut. En lähtenyt enää haastamaan Tommia näistä asioista. Olen sitä aikani tehnyt ja tulos on tässä.
Tommi on luonto- ja markkinointimies, joka katsoo tulevaan. Jälleen kerran puheet ja suunnitelmat ovat suuria, aivan kuten Onecoinin käynnistyessä. Toivottavasti rehellinen matkailu- ja ravintolabisnes onnistuvat verkostohuijauksia paremmin. Oikeita yrittäjiä Suomen syrjäseudut tarvitsevatkin.
3 kommenttia:
Yksi tärkeä asia jäi vielä epäselväksi. Joko ONEilla voi maksaa Mummolassa?
FB-ryhmässä oli tälle takarajaksi asetettu juhannus.
Ei voinut vielä maksaa.
No mutta tämäpä ikävä "yllätys".
Lähetä kommentti