tiistai 14. lokakuuta 2025

Päivitä Windows 11, joudut vaihtamaan myös tulostimen

Tietokoneen vaihto uuteen Windows 11 -päivityksen vuoksi voi olla perusteltua, koska uudet koneet ovat joka tapauksessa turvallisempia ja parempia kuin vanhat. Ennen pitkää levy hajoaa, olipa se sitten mekaaninen tai ssd-levy.

Pahempi ongelma on, että Windows 11 -päivitys saattaa pakottaa vaihtamaan myös tulostimen uuteen, vaikka vanha toimisi ihan hyvin. Itselle kävi juuri näin, sillä hankin n. 15 vuotta sitten mustesuihkun ja skannerin yhdistelmän Canon Pixma MP560. Se oli edullinen ja on palvellut vähäisiä tulostustarpeitani ihan hyvin.

Tulostin tuli markkinoille vuonna 2009, joten se ei ole erityisen vanha. Uuden Windows 11 -koneen hankinta tuotti kuitenkin yllätyksen: tulostinta ei enää tueta. Windows 11 kyllä löytää sen normaalisti:

Windows 11 löytää ja tunnistaa MP560-tulostimen...

Asennus ei kuitenkaan onnistu:

... mutta sitä ei voi käyttää.

Sinänsä erikoista, että skannerin vuoksi laite näyttää asentuneen ja kaikki asetukset toimivat. Silti laitetta ei voi käyttää.

Aivan kuin se toimisi... vaan ei.

Ajuria ei löydy myöskään Canonin sivulta, koska niin ikään valmistaja on lopettanut vanhan mallin tukemisen ja haluaa myydä uuden.

Tuetut käyttöjärjestelmät.

Tässä suhteessa Mac ei ole yhtään parempi, sillä viimeinen tuettu Mac-versio on Yosemite, joka ilmestyi 2014 (viimeinen päivitys 2017). Aika on samaa luokkaa Windows 10:n kanssa (julkaistu 2015, viimeinen iso päivitys 2022).

En ole hankkinut uutta tulostinta, koska käyttö on niin vähäistä. Toimistollani on vielä useita Windows 10 -koneita, joista olen hoitanut muutaman paperin skannauksen ja tulostuksen.

Tiedän myös, että pienellä kikkailulla laitteen saisi toimimaan ainakin tulostimena. Windows 11:stä löytyisi varmasti jokin tuettu rinnakkaismalli, joka menisi täydestä. Tavallinen käyttäjä ei tällaiseen puuhaan kuitenkaan lähde ja niinpä aivan hyvin toimiva monitoimitulostin saattaa päätyä kierrätykseen.

Tässä kyseisessä tapauksessa vielä helpommalla pääsee lataamalla Canonin tukisivulta Windows 10-ajurin exe-tiedostona ja ajamalla sen. Tulostin asentuu ja toimii normaalisti. Herää vain kysymys, miksi Windows 11 noudattaa orjallisesti Canonin ilmoitusta tuen loppumisesta eikä suostu asentamaan täysin toimivaa ajuria. Miksi Canon lopettaa keinotekoisesti tulostimensa toiminnan Windows 11 -siirtymän yhteydessä?

MP560 muistuttaa siitä, ettei käyttöjärjestelmän päivittäminen ole aina niin sujuvaa kuin mainokset lupaavat. Tietokoneen vaihdon lisäksi hankintalistalle saattaa joutua myös oheislaitteita - ainakin, ellei osaa googlata eikä ole nörttihenkeä.

9 kommenttia:

Anonyymi kirjoitti...

Tee yhdestä konee Linux-kone ja tulosta sen kautta. Sitä Linuxia voi käyttää paljon muuhunkin kuten sitä käytetään jo niin monessa paikassa ettei sitä useimmat ihmiset edes tajua.

Anonyymi kirjoitti...

Jep, Canon Pixma MP560 on Gutenprint laiteohjain.

Tässä olisi Petterille hyvä tilaisuus kokeilla Rasberry Pi:tä (RPI jatkossa), jonka Rasbian on Debian jota on täydennetty RPI:n käyttämän Broadcom systeemipiirin (SoC) lisäosilla, joiden lähdekoodia RPI firmalla (ja säätiöllä) ei ole lupaa jakaa vapaasti.

Toki RPI:t toimivat ihan Debianillakin, jolla on siihen oma versio, mutta sitten GPU on eri ja ehkä ei aivan niin nopea kun SoC:n valmistajan versio.

Eli lyhyesti: Joku sopiva RPI aloituspaketti kaupasta, RPI:n omat muovikotelita parempia alumiinisia löytyy verkosta -- edullismmat on AliExpressissä jos malttaa odotella Kiinasta niin saa paremman. USB-C laturilla siihen virtaa RPI:n, USB näppis, HDMI-näyttö ja verkkoon kiinni. RPI:n sivulta Rasbian USB-image ja sen laittaa microSD kortille tai nykyisin voi asentaa jo suoraan verkostakin RPI 4.sta lähtien.

Sitten kun käyttis on asennettu niin CUPS:n asentamalla saa siihen tulostuspalvelimen, johon voi lisätä haluamansa pritterit joko verkon kautta tai RPI.ssä olevan USB-portin kautta.

Langattoman tulostamisenkin saa tehtyä aika helposti, niin että mobiililiatteista voi tulostaa suoraan ja CUPS sitten toimittaa sen printterille.

Ja monitoimilaitteista joissa on skanneri senkin voi jakaa verkkoon SANE nimisellä ohjelmistolla.

Ihan valmiina, nappia painamalla ja sitten toimii ei näitä vielä Linuxiin ole, mutta verkosta löytyy avainsanoilla mitä on tekemässä ja mihin laitteeseen varsin hyvin tietoa.

Toki mikä hyvänsä tarvittavilla liitännöillä ja Linuxia ajamaan pystyvä vanhahko PC toimii RPI:n tavoin. RPI:n etuna vain on sen varsin vähäinen virrankulutus. Toimettomana pari kolme Wattia ja töitä tehdessä pari Watin pari lisää. Joten RPI voi olla päällä koko ajan aina printterin kanssa eikä sähkölasku kasva käytännössä yhtään.

Niin ja sen asennuksen jälkeen RPI:ssä ei toki tarvitse olla kiinni näyttö, näppistä, eikä hiirtä. Verkkoliitäntä ja jos tulostin on USB:ssa, ne riittää.

Jos nyt joku sitten ihmettelee miten voi olla että Linuxin avulla printterin ja skannerin voi noin vain laittaa jakamaan sen verkoon jne.

Niin miettkääpä hetki sitä, mitä ohjelmistoja ne laitevalmistajat ovat melkein koko 2000 luvun ajan käyttäneet siellä niissä heidän prittereissä ja monitoimilaitteissa?

Aivan, he ovat käyttäneet Linuxia koko ajan ja hyvin pitkälle näitä samoja ohjelmistoja niiden emolevyllä tai viimeistään ainakin kun tuli erilliset verkkokortit niihin. Laitevalmistajat HP, Canon, Broteher jne lähinnä fyysisen printterin ja skannerin lisäksi sinne laiteohjaimia ja nätin käyttöliittymän. Mutta käyttis on Linux ja se mitä he saavat valmiiksi sen mukana ilman, että pitää tehdä itse niin sen he toki käyttävät hyväkseen Linuxissa.

Ihan samalla tavalla kun Äly-TV:t myös. LG:n WebOS on ollut jo 7-8 vuotta Linux, Sony ja Samsung Äly-TV Androideissa on hyvin pitkälle sama tilanne, sillä erotuksella että käyttöliittymiä tehdään enemmän Javalla tai Kotlinilla.

JMP kirjoitti...

Itsellä kävi samoin siirtyessäni win seiskasta kymppiin vuosia sitten. Canonin muutoin toimiva skanneri lopetti skannaamasta. Sen jälkeen tämä eläkevaari on karttanut Canonin oheislaitteita. Vaikka ne laadukkaita ovatkin.

Anonyymi kirjoitti...

Internet Privacy Guy nimellä viitattu videoita tekevä Rob Braxman luetteli eilen Windows 11 myötä muuttuneita asiota 10:stä lähtien. Mitä ongelmia ja heikennyksiä käyttäjänä menettää ja joista enää vain Microsoft voi nyt jatkossa tehdä.

Jos edes osa näistä asioista mitä hän esittää oletuksena päällä olevasta levyjen salaamisesta, siitä että avain on TPM:ssä ja sen varmuuskopio Microsoftin pilvessä siellä käyttäjän tunnukseen sidottuna, eikä käyttjä voi sitä sieltä itselleen ladata.

Windows 11 ei enää kuulemma ole Recovery levyosioita. BitLocker salaus vaikuttaa olennaisesti myös muihin käyttöjärjestelmiin ja kykyyn käyttää muita käyttöjärjestelmiä. Tiedostojen jakamisen näiden eri järjestelmien välillä tiedostojärjestelmän kautta ja niin edelleen.

Ei ole vaikea kuvitella mikä itku ja hammasten kiristys on odotettavissa hukkuneista tiedostoista ja kaikesta tiedosta niissä kun ihmiset eivät ole ja osaa aina käyttäytyä kuten heiltä odotetaan.

Ihminen on erehtyväinen ja meille sattuu virheitä ja unohdetaan tehdä asioita siinä järjestyksessä kun järjestelmiä tekevät odottavat heiltä niitä tehtävän. Sitä ei oikein voida korjata, mutta toki siihen voi(si) yrittää järkevästi edes varautua.

Isoissa yrityksissä koneiden kanssa käyttäjille sattuneita ongelmia ratkotaan viikottain. Siellä käyttäjät sentään voivat asioida joko oman talon tai ulkoa ostetun avun kanssa, jolla on lähes aina halua sekä kykyä auttaa käyttäjiä. Niin ongelma saadaan ratkaistua, loman aikana hukkunut salasana vaihdetaan, varastetun tai särkyneen koneen tilalle annetaan uusi, että työ saadaan jatkumaan.

Yksittäisellä kotikäyttäjällä ja pienyrittäjällä asia on kuitenkin eri tavalla. Jos auttavana osapuolena on vain todella iso kansainvälinen yritys alimitoitettuine helpdeskeinensä, jolla halu harvoin riittää yksittäisten käyttäjien ongelmiin paneutumista ja ratkaisemista.

Helpdeskit on nykyisin on joko tekoälyllä automatisoitu huonosti toimiva chatti web-sivulla, puhelimen ja sähköpostin kautta heitä tavoittaa yhtä hyvin kun Googlen, Facebookin tai X:n ja saa tarvittavaa apua asian hoitamisessa.

Eli apua ongelmien ratkaisemisessa heiltä saa yhtä hyvin ja nopeasti kun Suomalaisten mobiili-operaattorien puhelinpalvelusta joiden puhelinpalveluiden vasteajat ovat luokattoman huonoja. Helpdeskiin on palkattu lyhytaikaisilla sopimuksilla nuoria vastailemaan ennalta kirjoitetuilla resepteillä: 'Asiakkaalla A on ongelma B, vastaa hänelle kohdan C mukaan' -tyyliin. Käyttäjä, jonka ongelmat ja kysmyksiin ei löydy suoraa vastausta saa aina vastauksena vain hyvin yleisluontoisia ohjeita joiden avulla ongelmaa ei voi ratkaista.

Joten odotettavissa taitaa Windows 11 osalta olla jonkin verran muunlaisiakin murheita, kuin vain valmistajien hylkäämiksi tulleita, mutta vielä toimivien ohjeislaitteiden toimimattomuutta. Kuten Petterin kirjoituksen aiheena ollut Canon kirjoitin.

Arvelenko aivan väärin, että ehkä Windows PC:tä myyvien firmojen työmäärä tuen kysynnässä tulee lisääntymään ?

Anonyymi kirjoitti...

Itselläni on Epsonin skanneri, joka toimi moitteettomasti Windows 10:ssä, mutta Windows 11:sta pitää käyttää valmistajan sivuilta löytyvää kikkakolmosta: käynnistää Windows simage Acquisation -palvelu uudestaan ennen kuin käynnistää skannausohjelma — muuten skanneriin ei muodostu yhteyttä. Tämä siis joka kerta, kun skanneria käyttää Windows-buutin jälkeen. Monelta vähemmän hakutaitoiselta ko. skannerin käyttö taitaa jäädä haaveeksi.

Anonyymi kirjoitti...

Kiitos vinkistä. Nyt oma MP560 ei mene romutettavaksi. Toivottavasti uusia mustekasetteja on vielä saatavilla.

Petteri Järvinen kirjoitti...

Mustekasetteja on hyvin saatavilla, samat musteet käyvät muihinkin Canonin malleihin.

Anonyymi kirjoitti...

Yksi monista hakukoneella löytyvistä sivuista, missä neuvotaan tekemään Raspberry Pi:stä pieni tulostus palvelin, jos joku ei sellaista itse ehkä jaksanut kirjoittaa "raspberry pi print server" hakukoneeseen.

- https://pimylifeup.com/raspberry-pi-print-server/

Suomessa kun olemme, niin sen enempää mainostamatta Verkkokauppa.com on varsin luotettava paikka ostaa, vaikka ehkä ei aina se halvin jos muutaman euron enemmän on valmis maksamaan asiallisen nopeasta toimitusajasta ja ei halua ostella aivan tuntemattomista paikoista.

- https://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/raspberry-pi-jarjestelma

Siellä näyttää olevan alumiini koteloitakin, eikä vain muovista olevia ja heikosti lämpöä johtavia. Raspberry PI:n omat USB-virtalähteet ovat hyviä. Jos ei ole itsellä jo vapaana sopivaa kannattaa ostaa valmistajan suosittelema.

Olennaista virtalähteen tyyppi microUSB versioihin 3 ja sitä aiemmin ja USB-C sen jälkeen. Tärkeintä on varmistaa että virtalähteen teho on riittävä. Suositusta heikompi virtalähde aiheuttaa helposti ongelmia. Joko heti käynnistyksessä kun prosessori käy hetken täysillä tai sitten jonkun hetkellisesti tehoa enemmän käyttävien töiden aikana. Ilman riittävää virtaa aiheutuu jumeja ja äkillisiä uudelleen käynnistymisiä.

Raspberry Pi versioita 3 vanhempia ei enää kannata ostaa, jos sellaista ei ole jo aiemmin ostanut tai saa ilmaiseksi joltain.

Käytän tässä kirjoittaessa vain laite versioiden sukupolvia 3, 3+, 4, 5 ja ne ovat ns. B-malleja, ethernet liitännällä. B-nimitys tulee siitä, että aivan ensimmäisessä Raspberry PI:ssä ei ollut ethernet liitäntää ja se lisättiin ensimmäiseen niin sen julkaisun yhteydessä siitä käytettiin nimeä Raspberry Pi B.

Versiota 3 vanhempia ei kannata siksi enää ostaa uutena koska niitä ei saada (ainakaan helposti) käynnistymään ilman microSD korttia. Syy microSD välttämiseen on se, että on se että että ne eivät kestä käyttöjärjestelmän pääasiallisena järjestelmälevynä jolle käyttöjärjestelmä kirjoittaa vähän väliä kun ehkä vuoden kaksi. Maksimi microSD kirjoitus kerrat tulee pidemmässä käytössä nopeasti vastaan ja kortti on sitten rikki ja kaikki se säätäminen mitä on tehnyt pitää tehdä uudestaan.

Useimmille projekteille ehkä malli 4 on nykyisistä sopivin. Malli 5 vielä on aika kallis, toki tehokas, vie virtaa enemmän, tarvitsee jäähdytystä lisää jne. Vanhempi 3 ja 3+ mallit saa käynnistymään USB:lta, mutta muutos on hieman työläämpi.

Anonyymi kirjoitti...

Raspberry Pi:llä on useita malleja myynnissä eri sukupolvista ja joista osa on tarkoitettu enemmän elektroniikan rakenteluun ja teollisuuden komponenteiksi valvonta- ja hallinta järjestelmiin. Niihin ei tässä nyt ole syytä mennä, näitä harrastavat löytävät ne joko työn tai harrastustensa kautta.

Se lienee vielä kuitenkin syytä mainita, että toisin kun moni luulee Raspberry Pi:t eivät enää ole olleet vain harrastelijoiden käyttämä laite, eikä ole ollut sitä enää noin viiteen vuoteen 2020 paikkeilta.

Raspberry Pi:n suurimpia asiakkaita ovat nykyisin teollisuuden alat jotka käyttävät sen tekemiä Raspberry Pi eri mallien tietokoneita osana omia tuotteitaan. Valtaosa miljoonista Raspberry Pi tietokoneista mitä vuosittain tehdään 7.0 miljoonaa 2024, menee näille erilaisten laitteiden sisälle joista suurin osa ei ole kuluttajille myytäviä vaan teollisuuden, kaupan, logistiikan jne. automaation datan keruun, valvonnan, hallinan ym. ohjausjärjestelmiin. Yleisölle niitä ehkä näkyy eniten eri paikoissa näkyvien TV:ltä näyttävien INFO-TV:n sisällä, joita on nykyisin vähän joka puolella kaupoissa ikkunoissa, liikennevälineissä ja sellaisessa.

Raspberry Pi on silti edelleen hyvä ja vähään virtaa vievä pieni tietokone, jolla saa pientä rakentelua ja virittelyä pelkäämätön oman elämänsä Pelle-Peloton tehtyä monenlaisia asioita kotiin. Kuten vaikka tulostin palvelin. Mutta yhtä hyvin se voi olla vaikka vanhojen -80 ja -90 luvun tietokonepelien pelikone, tai vaikka DOS emulaattori, sääasema tai vaikka joku seuraavista kymmenistä projektista jos sellaiseen mielenkiintoa on.

- https://cmaiolino.wordpress.com/dosbian/

- https://randomnerdtutorials.com/projects-raspberry-pi/