keskiviikko 23. syyskuuta 2026

iPhonessa uusi suojaustoiminto pankkihuijauksia vastaan, mutta miten se toimii?

Apple julkaisi iOS 27 -version. Siinä on uusi toiminto Identiteetipetosriskien tunnistus (Impersonation Risk Detection), mutta mitähän se tarkoittaa? Kukaan ei tunnu tietävän. Juuri tämä on ärsyttävää: uusia ominaisuuksia tulee koko ajan ilman että tietäisimme, mitä niiden takana on.

Asetus löytyy kohdasta Tietosuoja ja suojaus. Oletusarvona se on pois päältä. 

"Jaa appikehittäjien kanssa"?

Puhelimen oma selitys on minimaalinen: "Sallii appien pyytää Applen identiteettipetosriskin tunnistukseen käytettäviä signaaleja, joiden avulla voidaan havaita, näkyykö laitteessasi tai tilläsi merkkejä aktiivisesta huijauksesta". Siis mitä?

Selitys ei paljon valaise.

Ilmeisesti kyse on rajapinnasta, jota ainakin pankkisovellukset voivat käyttää varoittavien merkkien tunnistamiseen. Esimerkiksi auki oleva puhelu pankkisovelluksen käytön aikana voisi olla tällainen. Sovellus saa tiedon epäilyttävästä tilanteesta ja voi itse päättää, miten reagoi siihen. 

Kiinnostavasti asetuksessa on pakollinen viive. Asetuksen kytkentä päälle tai pois ei aktivoidu heti, vaan 24 tunnin kuluessa. Näin estetään huijaria neuvomasta, miten asetus otetaan pois häiritsemästä hyvää huijausta. Siinä on suomalaisille pankeille mallia!

OP varoittaa rahansiirrosta puhelun aikana. 

Kuulostaa samalta kuin OP:n sovellus, joka näyttää maksun vahvistusnäkymässä varoituksen, mikäli rahaa yritetään siirtää puhelun aikana. Onko Apple matkinut OP:ta vai toisinpäin? Tämä on helppo ymmärtää, mutta mitä ne muut varoitussignaalit voisivat olla?

Joka tapauksessa on kiinnostavaa nähdä, alkavat suomalaiset pankit tukea asetusta omissa pankkiohjelmissaan. Seuraan tilannetta blogissani. 

Ei kommentteja: