Huono käyttöliittymän suunnittelu on aiheuttanut lukuisia lento-onnettomuuksia, monista pienemmistä harmeista puhumattakaan. Siksi aihetta on tutkittu ja opetettu jo vuosikymmeniä. Itsekin suoritin käytettävyyden peruskurssin Tampereen teknillisessä korkeakoulussa 2000-luvun alussa. Luulisi, että kaikki suunnittelijat osaavat edes alkeet.
Valitettavasti ihmeellisiä käytettävyyskukkasia tulee vastaan harva se päivä. Usein ulkonäkö ajaa käytettävyyden edelle, mutta joskus kyse on ihan muusta.
Tänään Helsingin hovioikeudessa Vastaamo-oikeudenkäynnin tauolla seurasin Selectan tilaan toimittaman kahviautomaatin toimintaa. Kaikilla, jotka halusivat laitteesta kahvia, oli ongelmia sen kanssa. Eikä mikään ihme - laite on malliesimerkki siitä, miten käyttöliittymää ei pitäisi toteuttaa.
On mahdoton käydä läpi ostoprosessia järjestyksessä, koska järjestystä ei ole. Ihmiset vain kokeilivat eri painikkeita ja vaihtoehtoja, kunnes lopulta saivat kahvinsa. Itselläni aikaa kului vielä enemmän kuin muilla. Ehkä se johtui insinöörimielestä ja siitä, että yritin seurata virheellisiä ohjeita. Huono strategia.
Ensimmäinen pohdinnan aihe on kahvikupin saaminen. Automaatin vieressä on pino pahvimukeja, pitäisikö sellainen laittaa annostelijan alle? Missään ei lue ohjetta, mutta vastaus on, ettei tarvitse. Mukit on tarkoitettu vain vesihanan käyttäjille ja tämä automaatti antaa itse mukin. Pieni lappunen auttaisi kummasti vierasta.
| "Valitse ja käynnistä" |
Automaatin ohje on lupaava ja saa homman kuulostamaan helpolta: Ensimmäinen vaihe on "Push to start" isoilla kirjaimilla. Mitään painiketta ei kuitenkaan ole. Keltaisen rasian näytöllä on vain painikkeen kuva. Vaikka sitä tökkää sormella, mitään palautetta (ääni, animaatio, haptinen) ei tule eikä mitään näytä myöskään tapahtuvan.
Toinen kohta: "Valitse juoma ja käynnistä". Siis käynnistä mikä? Ei aavistustakaan, mikä pitäisi käynnistää, kun mikään ei käynnisty.
Kolmas kohta: "Maksa juoma lähimaksulla". Sentään ymmärrettävä ohje, mutta automaatti ei lue korttia, koska mitään tilaustakaan ei ole vielä tehty.
Neljäs kohta: "Odota juoman valmistumista". Kunpa pääsisikin niin pitkälle.
| Numeronäppäimistö? |
Ohje näyttää, että tuote valitaan syöttämällä sen koodi. Mitään painikkeita ei ole, sillä laitteessa on vain iso kosketusnäyttö, jossa juomat ovat kuvina.
| Näytä kortti uudelleen, miksi? |
Jostain syystä kortti pitää näyttää lukijalle kahteen kertaan, oston aluksi ja lopuksi. Tämä ei siis ole lukuvirhe, vaan se toimii näin joka kerta. Miksi ihmeessä?
| Arvo 5 euroa? |
Jos on päässyt kahviin asti ja painaa maitoa, sen arvona näkyy 5 euroa. Miksi ihmeessä? Kahvin hinta on 1,50 euroa valitsi siihen maitoa tai ei.
| Käytä seuraavalla kerralla numerovalintaa 0756, häh? |
Jos onnistuu saamaan laitteesta ulos kahvin maidolla, näyttö muistuttaa seuraavalla kerralla käyttämään numerovalintaa 0756. Mitä kummaa, kun ei numeropainikkeita edes ole?
| Ahaa, pikavalinta! |
Jossain vaiheessa itselleni tuli oivallus: alariville ilmestynyt vihreä painike liittyy jotenkin asiaan! Ohje ei mainitse siitä mitään, mutta sitä tökkäämällä näytölle tuli kuin tulikin numeronäppäimistö. Ilmeisesti ensi kerralla saisin saman kahvin muistamalla nämä neljä numeroa. Pitää kokeilla torstaina, jolloin on vielä Kivimäen puolustuksen loppulausunto.
Vieressä on toinen myyntiautomaatti, joka toimii kuin ajatus. Siinä on selvät painikkeet eikä käyttöön tarvita virheellisiä ohjeita saati kosketusnäyttöä. Selvästi Selecta osaa tarjota toimiviakin automaatteja, kun vain haluaa.
| Hah, tätä sentään osaa käyttää! |
Mutta mikä ihme on mennyt pieleen kahviautomaatissa? Helsingin hovioikeus ei ole ainoa paikka, jossa asiakkaita kiusataan tällä mystisellä härvelillä. Vastaava on Espoon käräjäoikeudessa, mutta siellä toimintoja on hieman vähemmän ja siksi käyttö ainakin hieman helpompaa.
En keksi kuin yhden selityksen. Ilmeisesti keltainen rasia on lisätty automaattiin jälkikäteen korvaamaan kolikkoja, koska niitä kenelläkään ei enää ole. Laitteessa on siten kaksi keskenään kilpailevaa käyttöliittymää, eivätkä ohjeet liity niistä kumpaakaan. Selecta ja Pelican Rouge kiusaavat turhaan käyttäjiä ja automaatin kahvista jää paha maku suuhun.
4 kommenttia:
Oikein, prkl! Ja tämmöset kahviautomaatithan on vain pikku kiusa universumissa. Vallan toista tasoa ovat tietojärjestelmät, joissa perin helposti päätyy tilanteeseen, joista ei pääse ulos kuin aloittamalla koko homman alusta, tai pahemmassa tapauksessa buuttaamalla keleen masiinan. Soitto paikalliselle nörtille tai järjestelmän toimittajalle aktivoi vastauksen, jonka mukaan tilanteeseen löytyy kyllä ratkaisu manuaalin sivulta 325, pienellä präntillä sivun alalaidasta; kiitos kuulemiin!
Useimmat käyttämäni kahviautomaatit ovat olleet melko selkeitä, yksi toistuvat ongelma kuitenkin löytyy koneesta toiseen. Jos koneessa on useampi kohta kupille, vaikka kahvijuomat erikseen ja kuuma vesi erikseen, näitä ei tyypillisesti ole selkeästi merkitty. Kuppia asettaessa pitää sitten koettaa kahvitahrojen perusteella arvailla mikä on se tötterö, josta kahvi alkaa tippua.
Sivujuonteena tuli mieleen kuppiloiden tilausautomaatit, joissa usein käyttäjäkokemus on pilattu tuputtamisella, eli kone kyselee tilauksen joka vaiheessa onko käyttäjä nyt ihan varma ettei halua vielä jotain muuta. Kamalin esimerkki on McDonaldsin tilausruutu, jossa oikeastaan jokainen napin painallus eteenpäin ponnauttaa näkyviin väliruudun, jossa tarjotaan lisää ruokaa. Painallusmäärä tilauksen saattamiseksi loppuun on siis noin tuplat siitä mitä sen tarvitsisi olla. Tämähän ei toki ole virhe vaan tietoista markkinointia.
Hahaa, koneet ottavat vallan ! Mitähän tuo oikean alakulman "Palauta vaihtorahat" painike olisi tehnyt ?
"Palauta vaihtorahat" keskeytti oston, mutta ei tehnyt mitään muuta.
Pikaruokapaikkojen automaatit ovat näppärä keksintö, varsinkin ulkomailla, mutta lisämyynnin tuputus on ärsyttävää. Siinä käytettävyyttä ei uhrata designin vaan kaupallisuuden alttarille.
Kupin sijoitusongelma tuli vastaan Selectan vastaavassa automaatissa Espoon käräjäoikeudessa. Kun oli tehnyt tilauksen, se kehotti siirtämään kupin toisen hanan alle. Miksei tätä tosiaan voi merkitä automaattiin selkeästi? Ja tarvitaanko tosiaan kaksi hanaa, kun molemmista kuitenkin tulee nestettä??
Lähetä kommentti